ODBORNÝ PROGRAM

Panel 1           09:00 – 10:15

Trh predávajúcich sa zmenil na trh kupujúcich

 • Ako zmeny vplývajú na prácu realitných maklérov?
 • Aké sú predikcie vývoja cien nehnuteľností?
 • Ako využiť túto situáciu z pohľadu realitného makléra?
 • Ako sme na tom v porovnaní s Českou republikou?
 • Ceny nehnuteľností na celom svete budú v nasledujúcom desaťročí rásť v priemere o 9 % ročne. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú spoločne realizovali nemecký ekonomický inštitút Ifo a švajčiarsky inštitút KOF. Aktuálne však na Slovensku zažívame opačný trend- ceny bývania začali klesať. V niektorých prípadoch až o 20 %.

Spíkri:

 1. Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií SR
 2. Jan Borůvka,   prezident CEPI / Európska asociácia realitných profesií a generálny sekretár ARK ČR
 3. Mário Glos, generálny riaditeľ MGM reality
 4. Marian Paták, generálny riaditeľ Directreal
 5. Richard Churý, realitný expert

 

Coffee break: 10:15 – 10:30

Panel 2             10:30 – 11:15

Realitný trh a nové trendy/umelá inteligencia

 • Makléri používajú ChatGPT na písanie inzerátov a príspevkov na sociálnych sieťach, výpočet splátok hypoték, prehľadávanie realitných databáz a zhromažďovanie odborných znalostí v nových oblastiach. Keďže sa tieto experimenty zrýchľujú, vyvolávajú väčšiu otázku: bude realitný maklér vybavený umelou inteligenciou v budúcnosti naozaj potrebovať toľko ľudských realitných maklérov – a poplatkov?
 • Portál DOMIRE
 • Ako využívajú realitní makléri AI vo svoj prospech?
 • Od tohto roka finančná správa vidí, kto zarába na prenájme bytu cez rôzne digitálne platformy, napríklad cez Airbnb či Booking. Žiadny takýto príjem pre ňu nezostane skrytý. Od roku 2023 platí novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Novelou sa na Slovensku uvádza do praxe smernica DAC7, ktorá túto povinnosť pre digitálne platformy zavádza v celej Európskej únii.

Spíkri:

 1. Martin Barborka, portál Domire
 2. Andrej Leontiev, partner a advokát Taylor Wessing
 3. Martin Mucha, CEO spoločnosti Gobii.com / Igluu
 4. Peter Sádel, CEO webex realvia

Coffee break: 11:15 – 11:30

Panel 3             11:30 – 12:30

Rok zdražovania hypoték

 • Minulý rok bol mimoriadne bohatý nielen na politické, ale aj ekonomické udalosti. Jedna z najvýznamnejších zmien pre bežných ľudí prišla s rozhodnutím Európskej centrálnej banky po jedenástich rokoch zvýšiť základnú úrokovú sadzbu. Po dlhých mesiacoch tak aj na Slovensku skončila éra lacných peňazí. Tento rok by sme mohli nazvať rokom zdražovania hypoték. Bývanie sa kvôli drahším hypotékam stalo najnedostupnejšie za poslednú dekádu.
 • Podľa správ a prognóz z Národnej Banky Slovenska je vrchol inflácie za nami. Postupný pokles možno predpokladať až v rokoch 2024 – 2025.Všetky kroky ECB pociťujú aj klienti slovenských bánk. Každým jedným navýšením. Na Slovensku po zdražení hypoték z jedného na vyše štyri percentá sú aktuálne banky ochotné ľuďom požičiavať o 20 percent menej, ako bolo bežné predtým. Slováci sa k hypotékam dostávajú zložitejšie.
 • Približne štvrtina hypoték sa vlani presunula do dlhších fixácií na päť alebo viac rokov, pričom tento rok sa refixácia dotkne desatiny úverov, budúci rok asi 20 %. Klientom stúpne splátka v priemere o polovicu, domácnosti to zoberie v priemere osem percent príjmu, k tomu však treba počítať s pomerne silným rastom miezd, tento aj budúci rok o 10 percent. Aj Národná banka Slovenska preto predpokladá, že väčšina klientov by mala vyššie splátky zvládnuť. Splátka by sa mala vyšplhať v priemere o 100 eur mesačne viac ako predtým.
 • Mnohí si aktuálne vyberajú aj predĺženie splatnosti úveru, čo však nemusí každému vyhovovať. V praxi to bude znamenať, že ak si niekto požičal v roku 2018 sumu 200-tisíc eur, bude na konci fixácie jeho zostatok úveru 172 587 eur. Ak sa rozhodne úver predĺžiť opätovne na 30 rokov a zvolí si opäť 5-ročnú fixáciu, narastie v prípade najlacnejšej ponuky jeho splátka „iba“ o 122 eur, miesto 209 eur.
 • Na akých úrovniach sa teraz pohybujú úrokové sadzby pri jednotlivých typoch fixácií?
 • Ak mal klient úrok pod jedno percento a teraz sa mu zvýšil nad 3 %, koľko mesačne si priplatí navyše?
 • Má ešte nejakú alternatívu, ak nestihol refixáciu a pod.?
 • Táto téma už dostáva aj politický kontext. Opozičný Smer totiž avizuje, že v prípade jeho účasti v budúcej vláde zavedie tzv. bonifikáciu hypoték.
 • „To je modul, ktorý za našich vlád fungoval perfektne. Štát spoločne s bankami prispel tri percentá na tie úroky, dve percentá zaplatil štát a jedno percento zaplatila banka. My navrhujeme, aby tento program bol na päť rokov, predpokladáme, že po piatich rokoch sa situácia môže znovu zmeniť alebo ukľudniť a po piatich rokoch by sa to znovu prehodnotilo,“ uviedol Robert Fico.
 • Predseda Smeru zároveň dodal, že by to v rozpočte vykryl znovu zavedením bankového odvodu, ktorý by mal priniesť do štátnej kasy asi 400 miliónov eur.
 • Možnosťou je nadlžiť splatnosť úveru, čo však nemusí každému vyhovovať.
 • „Ak by dáta z monitoringu ukazovali, že dochádza k nadmernému obohacovaniu sa bánk prostredníctvom zvyšovania úrokového spreadu bánk (rozdielu medzi sadzbami úverov a vkladov) oproti stavu za našej vlády, takýto extenzívny zisk bánk zdaníme a z výnosu budeme dotovať úroky z hypoték ľuďom až do obnovenia trhovo-štandardnej situácie,“ uviedlo hnutie OĽANO vo svojom stanovisku

Spíkri:

 1. Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu
 2. Martin Lazík, realitný analytik, Národná asociácia realitných kancelárií SR
 3. Martin Mikolášek, generálny riaditeľ spoločnosti Swell
 4. Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity bank
 5. Dominik Hapl, investičný analytik Across Private Investments

Lunch break:   12:30 – 13:30

Panel 4               13:30 – 14:30

Téma: Developeri na realitnom trhu 

 • Ceny nehnuteľností už rok klesajú, no developeri odmietajú zlacňovať. Z ponuky dokonca sťahujú nové byty a neakceptujú zníženie cien. Výsledkom toho je, že slovenský trh s novými nehnuteľnosťami zamrzol na bode mrazu. Na druhej strane stojí dopyt, ktorý klesá z dôvodu rastúcich úrokových sadzieb.
 • V Bratislave sa medziročne prepadol predaj nových bytov takmer o dve tretiny. Rovnaký trend však môžeme pozorovať vo všetkých krajoch. Ponuku na trhu s nehnuteľnosťami ale netvoria iba nové projekty, ale aj staré alebo zrekonštruované byty a domy. To znamená, že predávajúca strana bez ohľadu na vek nehnuteľnosti zlacňuje. Ceny bytov z druhej ruky totiž klesajú už dlhé mesiace.

Spíkri:

 1. Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia
 2. Marko Martin, Commercial Director, Immocap
 3. Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE
 4. Róbert Mitterpach, CFO Corwin

 

Coffee break:  14:30 – 14:45

Panel 5           14:45 – 16:00

Téma: Realitný trh a nájomné bývanie

 • Politiky bývania môžu mať výrazný vplyv na ekonomickú výkonnosť a životný štandard obyvateľov. Dostupnosť nájomného bývania vplýva na použitie úspor domácností, ale aj na mobilitu pracovnej sily. Nedostatočná ponuka nájomných bytov tak ďalej tlačí na rast cien nájmov a zhoršuje jeho dostupnosť. Podľa Eurostatu v roku 2017 iba 1,5 % obyvateľov Slovenska bývalo v bytoch s regulovaným nájmom (priemer EÚ je 10%). Podiel obyvateľov v bytoch s trhovým nájmom je tiež značne pod priemerom EÚ a dosahuje 8,5 % (priemer EÚ je 20%). Navyše, Slovensko čelí celkovému nedostatku bytového fondu – v počte bytov na 1000 obyvateľov sa nachádzame na chvoste EÚ.
 • Inštitút finančnej politiky analyzoval aj možné opatrenia, ktoré by bytovú politiku na Slovensku zlepšili. Jednou z možností je podpora nájomného bývania, napríklad cez povinný podiel nájomných bytov s regulovaným nájom v nových developerských projektoch na úrovni od 5% do 10%. Jednou z možností ako podporiť výstavbu takýchto bytov by mohli byť výhodnejšie úvery zo ŠFRB. Tento podiel by sa mal uplatňovať vo väčších mestách v úzkej spolupráci so samosprávou. Mesto by následne stanovilo maximálnu výšku nájmu v týchto bytoch ako percentuálny podiel z priemernej mzdy v danom kraji. Výška regulovaného nájomného by zohľadňovala aj príjem rodiny.
 • analýza IFP

16:00- 16.30 – ODOVZDÁVANIE OCENENÍ NARKS

16:30 – KEYNOTE SPEAKER: Peter Strcula

 

Platné sú zľavy pre členov NARKS

a predplatiteľov denníka Pravda

 

Radi Vám poskytneme bližšie informácie aj v NARKS.

Profily účastníkov

Mário Glos
Viceprezident NARKS

Od 2004 stojí na čele realitnej skupiny MGM, je medzinárodne certifikovaný realitný maklér, člen NAR, profesionálny speaker HARD SKILLS a SOFT SKILLS zameraných na obchodné zručnosti s dôrazom na realitný biznis a realitný marketing. Je interným školiteľom NARKS. Autor knihy REALITNÁ PRÍRUČKA  a vzdelávacieho projektu „RealitnýVodičák.sk“ aktívny publicista a bloger.

  Marian Paták
  Directreal Slovensko

  Úspešne vytvoril a vedie sieť realitných kancelárií Direct real, potom ako úspešne vybudoval poprednú kuriérsku firmu na Slovensku. Vďaka bohatým skúsenostiam v systéme franchisingu sa stal prezidentom Slovenskej franchisingovej asociácie. „Vybudovať fungujúcu sieť realitných kancelárií bola pre mňa obrovská výzva. Novým cieľom je uspieť a ďalej rásť na realitnom trhu v dnešnom dynamickom svete. Dosiahnuť sa to dá, len ak má človek jasnú víziu a bezvýhradne verí tomu čo robí.“

   

   Ján Palenčár
   Prezident NARKS

   Bývalý profesionálny futbalista pracuje na realitnom trhu od 1996. V realitách postupne získal skúsenosti ako realitný maklér, team leader, konateľ RK a developer. Od 1999 je spolumajiteľom realitnej kancelárie Urban & Partner. K najznámejším projektom, na ktorých participoval, patria Duo House, Median House, 3nity, vila Aston, Monarská alej. Od roku 2013 sa stal prezidentom NARKS.